IBM’in Yapay Zeka Destekli İşlemcisi?

Yapay Zeka Birimi (AIU) olarak adlandırılan en yeni IBM işlemcisi, yapay zekanın benimsenmesini kolaylaştırmaya odaklanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda bilgisayarların verimliliğini artırabilmek için birçok yeni teknoloji hayatımıza girdi. Bunların başında ise yapay zeka (AI) geliyor. Teknolojinin birçok alanında karşımıza çıkan AI, bilgisayarlarda da birçok farklı şekilde kullanılabiliyor.

IBM AIU İşlemci İle Yapay Zekanın Benimsenmesini Hızlandıracak

Yapay zeka konusunda büyük yatırım yapan şirketlerden bir tanesi de IBM olarak öne çıkıyor. IBM Research, geçtiğimiz gün yapay zekayı (AI) hızlandırmak için geliştirdiği en son işlemciler hakkında bilgi yayınladı.

Artificial Intelligence Unit (AIU) olarak adlandırılan en yeni IBM işlemcisi, bir PCIe yuvası ile bağlantı kurularak AI teknolojisinin benimsenmesini kolaylaştırmaya odaklanıyor. IBM AIU, 23 Milyar transistör tarafından desteklenen bir işlemciye sahip bir PCIe kartı olarak karşımıza çıkıyor.

TSMC tarafından üretildiği öngörülen işlemciler 5 nm teknolojisiyle ortaya konuyor. IBM pek fazla ayrıntı vermemiş olsa da, AIU’nun IBM Z16 anabilgisayarının çekirdeği olan Telum çipinde bulunan bir AI işlemci kullandığını biliyoruz. AIU, Telum’un AI motorunu kullanıyor ve onu 32 çekirdeğe kadar ölçeklendirerek yüksek verimlilik elde edebiliyor.

Şirket, kurumsal yapay zekanın benimsenmesinin iki ana yararını vurguluyor. İlki, daha düşük hassasiyeti benimsemek ve 32-bit formatların dörtte biri boyutunda olmasına rağmen tek-bit yapılarda daha fazla hassasiyet ve benzer sonuçlar ortaya koymak.

Yapay zekanın benimsenmesinin diğer yararı ise çoğu AI hesaplaması matris ve vektör çarpmasını içerdiğinden, çok amaçlı bir CPU’dan daha basit bir düzene sahip olması olarak gösteriliyor. IBM AIU’nın ayrıca verileri bir hesaplama motorundan diğerine doğrudan göndermek ve muazzam enerji tasarrufu sağlamak üzere tasarlandığı belirtiliyor.

Telefon
WhatsApp
İnstagram
Telegram