Qualcomm, Bilgisayar İşlemcileri İçin Atağa Kalktı!

Nuvia'yı bünyesine katarak bilgisayar işlemcileri konusundaki ciddiyetini gösteren Qualcomm, 2024 yılında 12 çekirdekli işlemcisini tanıtacak.

Qualcomm’u genel olarak telefonlar için ürettiği işlemcilerle tanıyoruz. Snapdragon işlemcilerle Android telefon pazarında önemli bir yeri olan Qualcomm bilgisayar sektörüne ise geçtiğimiz yıl adım attı. Şimdiye kadar bu konuda fazla iddialı olmayan şirket, 2024 yılı için ise önemli çalışmalar yapıyor.

Qualcomm, AMD Ve Intel’i Gözüne Kestirdi!

2024 yılında gelmesi beklenen Hamoa kod adlı işlemciler, Intel ve AMD’ye rakip olacak. İşlemci, 8+4 konfigürasyonunda sunulacak ve 12 CPU çekirdeğine sahip olacak. Sekiz adet performans çekirdeğine sahip olacak işlemcinin 4 adet de verimlilik çekirdeğine ev sahipliği yapacağı söyleniyor. İşlemci ayrıca farklı ekran kartlarını da destekleyecek.

Gelen bilgilere göre Qualcomm’un işlemcisi eski Apple mühendisleri tarafından kurulan Nuvia’nın Phoenix tasarımını kullanacak. Bilindiği gibi Apple’ın mevcut ARM tabanlı işlemcileri üzerinde çalışan mühendisler, sonrasında şirketten ayrılarak Nuvia’yı kurmuştu.

Qualcomm geçtiğimiz sene ise Nuvia’yı bünyesine katmıştı. Yüksek performanslı çipler geliştirme hedefi ile yola çıkan Nuvia’yı satın alarak bilgisayar işlemcileri konusunda ne kadar ciddi olduğunu belli eden Qualcomm, 2024 yılı ile birlikte ise ilk yüksek performanslı işlemcisini tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni çekirdek tasarımı ile birlikte Qualcomm işlemcilerinin çok daha verimli hâle gelmesi bekleniyor.

Telefon
WhatsApp
İnstagram
Telegram